چرا سنگ پرفیری اولین انتخاب معماران و طراحان است؟

پیشرفت علم و تکنولوژی تاثیر شگرفی بر دنیای ما گذاشته است. سرعت تغییر علم از 300 سال به 3 سال و کمتر رسیده است. جهان هر روز شکل تازه ای به خود می گیرد و هنوز هم فناوری هر روز مارا شگفت زده می کند. دنیای ما همواره در حال تغییر است. اما در این بین هستند چیزهایی که همواره ثابتند و ثابت می مانند همچون ذات انسان. برخی مولفه ها در ذات انسان ها حک شده است و با گذشت زمان هیچ تغییری نمی کند مانند میل به زیبایی، میل به قدرت، میل به بقا و ثبات و هر آن چیزی که منجر به دست یافتن به این عوامل شود.

انسانها همواره از ابتدای تاریخ بشریت به دنبال سرپناه مستحکم و قابل اطمینان بوده اند، اما قبل از نیاز به سرپناه، نیازی به مراتب مهمتر وجود داشته است. نیاز به سطحی امن، محکم و هموار تا بشر بتواند قدمهای خود را بر آن بگستراند و یا بر روی آن آرام گیرد.

سنگ از دیرباز از مهمترین مصالح در این دنیای پهناور بوده است که این امر هم بی دلیل نیست. استحکام، زیبایی، سخت بودن و طبیعی بودن سنگ، آن را برای انسان ها قابل اعتماد کرده است. این هدیه طبیعت، از همان ابتدا این عنصر به امری جدایی ناپذیر در ساخت و ساز بدل شد.

هر سنگی استحکام و زیبایی خاص خود را دارد. برخی زیبا هستند و برخی محکم. حال اگر میتوانستیم سنگی را بیابیم که هم زیبا و هم محکم باشد یقینا قدم بزرگی در ساخت و ساز برداشته می شد، چرا که هم دوام بالایی را برای انسان به ارمغان می آورد و هم حس خوبی را به انسان منتقل می کند. سنگ پرفیری نمونه ی خوبی است که تمام این مولفه ها را یک جا دارد. سنگ پرفیری از جنس آذرین بیرونی است که تمام مولفه های ارزشمند را داراست. استحکام، زیبایی خیره کننده، سطحی صاف، در صد جذب آب ناچیز و انعطاف پذیر در طراحی و غیره از مشخصات بارز این سنگ است.

وزن مخصوص سنگ پرفیری حدود 2.6 و درصد جذب آب آن در حدود 1.4 است. پرفیری را بعد از الماس دومین سنگ مقاوم دنیا می دانند و تنها توسط الماس بریده می شوند. تراکم بسیار بالایی دارد زیرا ماگما خارج زمین سرد شده و تمام حباب های هوا خارج شده در نتیجه ماده ای فوق العاده متراکم با حداقل روزنه و خلل و فرج است.

سنگ پرفیری زیبایی خاص و منحصر به فردی را داراست. این سنگ از رنگهای مختلفی تشکیل شده است. چشم نواز و خیره کننده است و اصلا یکنواخت نیست. طیفی از رنگهای فصل هزار رنگ پاییز. از خاکستری گرفته تا اخرایی. گویی رنگهای آن برگ ریزان پاییز را تداعی می کند، حس قدم زدن روی برگهای خشک. حسی که در آستانه فراموش شدن در این شلوغی است. هویتی که در میان انبوه سازی و دود گم شده است. ولی پس زمینه و اعماق ذهن مردم و افراد شهر هنوز هم دنبال این زیبایی است و خود به خود با دیدن زیبایی ها حس خوبی می گیرند. این زیبایی طبیعی و ذاتی است و هر آنچه که طبیعی باشد با ذهن مخاطب، پیوند می سازد.

سنگ پرفیری را سنگ مورد علاقه معماران می دانند زیرا بسیار منعطف است و قابلیت اجرا در شکلها و کاربری های مختلف با بافتهای گوناگون را داراست و همچنین می تواند با هر سلیقه مطابقت داشته باشد. مشخصاتی که اشاره شد تنها بخشی از ویژگی های منحصر به فرد این سنگ است. از مشخصات دیگر می توان به سطح صاف و هموار طبیعی اشاره کرد. این هدیه طبیعت به صورت طبیعی سطحی صاف و هموار دارد که در عین حال دارای اصطکاک هم هست و همین ویژگی باعث می شود که این سنگ مناسب برای تردد همه افراد فارغ از رده سنی، جنسیت و نوع پوشش و کفش باشد. 

 

جمع شدن تمام این مولفه ها در یک محصول باعث شده که سنگ پرفیری غیر قابل رقابت و بی همتا باشد. سنگی که می تواند هویت و روح از دست رفته طراحی شهری و معماری را دوباره باز پس گیرد و حس خوبی را که خیلی وقت است از قدم زدن در معابر شهرمان فراموش کرده ایم مجدد احیا کند.