سنگ پرفیری

مقاوم ، زیبا و دوستدار طبیعت  

سنگ پرفیری

مقاوم ، زیبا و دوستدار طبیعت  

سنگ پرفیری

مقاوم ، زیبا و دوستدار طبیعت  

خصوصیات سنگ پرفیری

مشخصه های مهم و معروف سنگ های پرفیری:

-       استحکام ذاتی و مقاومت طولانی مدت آن در شرایط آب و هوایی سخت ، مقاومت و سختی طولانی مدت در شرایط آب و هوایی، اجتناب از تغییر رنگ سنگ فرش
-       سختی سطح پوشش و لغزنده نبودن سطح سنگ، استفاده از این سنگ را برای مکان های اجتماعی و محوطه سازی خیابان ها در بسیاری از کشورها با شرایط آب و هوایی سرد نظیر آلمان، ایتالیا، اتریش، سوئیس، هلند و ... ممکن ساخته است.
-       عدم تمایل به ورقه شدن و شکاف برداشتن به ویژه در شرایط آب و هوایی سرد
-        استحکام و ثبات سنگفرش استعمال شده از زمان امپراطوری رم باستان تا به امروز.
-        مقاومت بسیار بالا در مقابل عوامل شیمیایی.
-        طبیعت زیبای سنگ و انعطاف پذیری در طراحی.

رنگ در سنگ های پرفیری
نفوذ رنگ های بنفش، قرمز و سبز به وضوح در سنگ های پرفیری به چشم می خورد. رنگ های دیگر شامل خاکستری، اخرایی و تون زنگ زدگی می باشد. این سنگ ها به دلیل دارا بودن تون های گرم و غنی خاکی معروف هستند و زمانی که در زمین قرار می گیرند جلوه ای بس زیبا به وجود می آورند.

از آنجا که این سنگ تنها سنگ لاشه از نوع آذرین بیرونی می باشد از لحاظ مقاومت با سایر سنگهای ورقه ای غیر قابل مقایسه می باشد.این سنگ در برابر گرمای شدید، سرمای شدید و هرگونه شرایط جوی  کاملاً مقاوم بوده و هیچ گونه تغییری پیدا  نمی کند و کاملاً قابل مصرف در مناطق سردسیر و گرمسیر می باشد.استحکام بالای ینگ پرفیری قابلیت استفاده آن را نه تنها برای پیاده رو بلکه برای مناطق پر تردد وسایل نقلیه نیز مناسب نموده است.

این سنگ برخلاف سنگهای لاشه رسوبی، آهکی آبرفتی و غیره که پس از مدت کوتاهی لایه لایه می شود در برابر شرایط جوی کاملاً مقاوم بوده و تغییر در سطح آن ایجاد نمی شود.

 نکته قابل توجه در بکارگیری این سنگ روش نصب آن یعنی خشکه چینی می باشد که قابلیت استفاده مجدد از سنگ با هزینه بسییار ناچیز (درحد هزینه نصاب) و بدون هیچ خسارتی به باقت قدیم را مهیا نموده بطوریکه چنانچه پس از مدتی قصد تعویض لوله های آب و گاز و ... باشد سنگ براحتی برداشته شده و دوباره مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت تمایل، سنگ بصورت معمولی و با استفاده ار ملات نیز کار می شود که زیبایی خاصی به کار می دهد.

این سنگ تنها سنگ ورقه ای با سطح صاف می باشد که دو خصوصیات صافی سطح و عدم لیزش و سرش را همزمان در خود دارد. از خصوصیات طبیعی و منحصر به فرد این سنگ سطح هموار ان جهت قدم زدن راحت، بدون آثار خستگی پا با خرابی کفش می باشد که برای حرکت کاربران ویلچر، کالسکه، نابینایان و ... نیز بسیار مناسب است. از طرف دیگر اصطکاک طبیعی سطح این سنگ مانع از لیز خوردن عابرین در مواقع بارندگی و لغزندگی می شود.  

تنوع طبیعی در رنگ این سنگ ضمن زیبایی و هماهنگی در ظاهر حس حضور و آرامش طبیعت را القیاء می کند و یک هارمونی طبیعی را در ذهن انسان پدیدار می نماید. رنگ سنگ پرفیری ثابت بوده و به مرز زمان تغییر نمی دهد.

 

این سنگ علاوه براینکه می توان بافت قدیمی را القا کند در معماری مدرن نیز جلوه ای خاص به نما می دهد و در معابر پر رفت و امد خیابان ها، پیاده روها، پارکینگ ها و غیره با بافت تاریخی و مدرن استفاده می شود. این سنگ در تفکیکهای ضخامتی متفاوت در تولید کیوب و ناهماهنگ پرفیری، با توجه به کاربری های متقاضیان ارایه می گردد.

با توجه به مزایای منحصر به فرد سنگ دوام، استحکام، نداشتن ضایعات، تلورانس کم، هزینه نصب کم، حمل، تخلیه و جابجایی بدون ضایعات، سرعت در تامین بار در تیراژ بالا و قابلیت بازیافت در مجموع هزینه تمام شده را برای پیمانکار و کارفرما کم بسیار جذاب می نماید.